Türkiye’de Drupal Kullanan Büyük Siteler

Drupal ücretsiz, açık kaynaklı bir içerik yönetim sistemi ya da içerik yönetimine odaklı, PHP programlama dili ile yazılmış bir altyapı yazılımıdır.

Drupal tabanlı bir web sitesinin kurulumu, geliştirilmesi ve bakımı genellikle PHP programlama becerisi gerektirmemektedir. Modüler yapısı sayesinde, web uygulama çatısı, topluluk portalı, forum ya da blog olarak da kullanılabilmektedir.

Drupal “İçerik Yönetim Sistemi” Unix, GNU/Linux, BSD türevleri, Solaris, Windows ve Mac OS X gibi işletim sistemleri başta olmak üzere, üzerinde PHP yorumlayıcı bulunan herhangi bir işletim sisteminde çalışabilmektedir. Apache, lighttpd ya da IIS gibi herhangi bir biçimde PHP ile eklemlenebilen bir Web sunucu yazılımı ve MySQL, PostgreSQL gibi bir veritabanı sunucuya gereksinim duyar.

Drupal ile güvenli, esnek, hızlı ve kullanımı basit bir web sitesine sahip olabilirsiniz. Ayrıca açık kaynak kodlu olmasından dolayı sürekli gelişir yapıda olduğunu da unutmamak gereklidir.

Türkiye’de Drupal’i tercih eden kurumların başında gelen devlet siteleri, üniversiteler ve sanatçılar ile birlikte özel kurumsal firmalar da yer almaktadır.

1. TÜBİTAK

TÜBİTAK (Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu), Türkiye’de bilim ve teknolojiyi teşvik etme, yönlendirme ve popülerleştirmeyi amaçlayan, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın “ilgili” kuruluşlarından olup özel hukuk hükümlerine tâbidir.

2. Milli Piyango İdaresi

Millî Piyango İdaresi, 5 Temmuz 1939 tarih ve 3670 sayılı kanunla kurulmuştur. 6 Haziran 1988 tarih ve 19834 sayılı Resmî Gazete’de yayınlanan 320 sayılı kanun hükmünde kararname ile 3670 sayılı kanunun bazı maddeleri yürürlükten kaldırılarak, İdare’nin görev ve yetkileri, yeniden tanımlanarak genişletilmiştir.

3. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, ülke genelinde taşınmazlara ilişkin mülkiyet bilgilerini devlet güvencesi altında muhafaza etmek, güncellemek ve hizmete sunmaktadır.

4. Yeditepe Üniversitesi

İstanbul Eğitim ve Kültür Vakfı (İSTEK) tarafından 1996 yılında kurulan Yeditepe Üniversitesi; Türkiye’de birçok alanda öncü, seçkin, akademik ve yönetim kadroları ile Atatürkçü düşüncelerin ışığında çağdaş, araştırmacı, yenilikçi, iş dünyasının ihtiyaç duyduğu tüm nitelik ve donanıma sahip, teknolojiye hakim, dünya kültürünü tanıyan, öz benliğini güçlendirmiş gençler yetiştirmeyi amaçlıyor.

5. TÜRKSAT

Türksat Uydu Haberleşme Kablo TV ve İşletme A.Ş., Türkiye’nin Kablo TV ve tek uydu operatörüdür. Uydu, Kablo ve Bilişim ana dallarında hizmet veren Türksat, sahip olduğu uydular üzerinden Asya ve Afrika’ya uzanan geniş bir coğrafyada telekomünikasyon hizmetleri sunmaktadır.

6. TED Üniversitesi

TED Üniversitesi, 7 Temmuz 2009’da Türk Eğitim Derneği tarafından kurulan bir vakıf üniversitesidir. 2012-2013 akademik yılında alınan 320 öğrencisi ile eğitime başlamıştır. TED Üniversitesi’nde eğitim dili İngilizcedir. TED Üniversitesinin kampüsü, Ankara Kızılay’a bağlı Kolej semtindedir.

7. Mor ve Ötesi

Türk alternatif rock müzik grubu olan Mor ve Ötesi, Ocak 1995’te Harun Tekin (vokal & gitar), Alper Tekin (bas), Derin Esmer (vokal & gitar) ve Kerem Kabadayı (davul) tarafından İstanbul’da kuruldu.

8. Gezimanya

Gezimanya, Türkçe seyahat içeriği boşluğunu doldurmak amacıyla 2011 yılında kurulmuş bağımsız bir gezi platformudur. Binlerce destinasyona ilişkin, gezi notları, bilgilendirici yazılar, diğer gezginlerin paylaşımları ile amacı gezginlerin seyahat konusunda sağlıklı ve güvenilir bilgilere ulaşmalarını sağlamaktır.

9. soL Haber Portalı

soL, 1 Ekim 2012 tarihinde yayın hayatına başlayan, maddi yetersizliklerden dolayı 4 Haziran 2014’te son günlük sayısını çıkaran günlük siyasi gazete. Daha sonra haftalık basılı yayına devam edecekleri açıklamada yer alırken ilk haftalık sayıları da çıkmıştır. Komünist Parti’ye yakınlığı ile bilinir.

10. İyi Hisset | Kaliteli Yaşam Rehberi

İyihisset.com, “Ne olsa kendinizi daha iyi hissedersiniz?” sorusuna fiziksel, bedensel, ruhsal ve finansal açılardan cevap veren, hayatınıza fayda katan eğlenceli bir portaldır. Hayat kalitenizi artıracak öneriler; beslenme, sağlıklı yaşam, finans ve aileye dair pek çok faydalı bilgi yer alıyor.

Drupal Kullanan Web Siteleri

Dünya’da Drupal’i Kimler Kullanıyor?

Drupal’i dünya üzerinde (BuiltWith verilerine göre) 1.000.000’dan fazla web sitesi kullanıyor. Drupal’in İnternete nasıl güç verdiğini gösteren kişiye özel örnekler bulmak için Drupal Showcase‘e göz atın.

Drupal ile yapılmış web siteleri konusunda biraz daha istatistiksel bilgi isterseniz, Drupal Association tarafından geliştirilen TopDrops‘a bakabilirsiniz. Drupal ile geliştirilmiş siteleri günlük ziyaret trafiklerine göre listeliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir